WŁASNY BIZNES – ALE OD CZEGO ZACZĄĆ?

 

Od dawna myślisz o rozpoczęciu własnego biznesu, ale nie wiesz, jaki pomysł wybrać oraz czy masz wystarczające środki by go rozpocząć i pokryć poniesione koszty na jego założenie.

Przedstawiam Ci drogę, która pokaże Ci jak to zrobić:

 

OCEŃ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI I ZAINTERESOWANIA

 

Sporządż listę w której umieścisz:

Twoje pasje i zainteresowania, co lubisz robić do tego stopnia, że mógłbyś to robić każdego dnia.

Rodzaj biznesu na jakie się przekładają.

Posiadane umiejętności, które powinienieś mieć, aby zrealizować swój pomysł.

Twoje aspiracje i styl życia jaki chciałbyś prowadzić.

Czy oferowałbyś usługę czy produkt, a może obie opcje są możliwe.

 

Czy wiesz jaki model biznesowy mógłbyś wprowadzić, by Twój pomysł mógł przynieść zysk

(w jaki sposób byś zarabiał, za co płaciliby Twoi klienci)?

 

ZWERYFIKUJ SWOJĄ SYTUACJĘ FINANSOWĄ

 

Czy możesz wystartować ze swoim projektem bez wynajmu lokalu, używając wyłącznie internetu, dotychczasowych kontaktów oraz kontaktów pozyskanych przez reklamowanie się w szeroko pojęty sposób na darmowych portalach, jak i przez social media (Facebook, Twitter, etc.)?

Jaką maksymalną sumę jesteś gotów zaryzykować?

Powyższe pytania powinny pomóc Ci zidentyfikować preferowany przez Ciebie biznes.

Jeśli ciągle nie masz pomysłu, to spróbuj tego.

Przejdz się ulicami lub browse internet i pomyśl, jaki bizne przyciąga Twoją uwagę. Sprawdż z jak silną konkurecją miałbyś do czynienia i czy możesz prowadzić swój biznes na przynajmniej jednym poziomie lepiej niż inni. Wybierz się na targi z branży, która Cię interesuje. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, spróbuj wybrać się na targi międzynarodowe np. do Frankfurtu. Tam zobaczysz ostatnie trendy, które mogą Cię zainspirować.

 

ANALIZA BIZNESU

 

Zidentyfikuj na ile silna jest konkurecja odnośnie Twojego pomysłu biznesowego.

Kto dokładnie jest Twoim konkurentem (dokładnie z imienia i nazwiska, czyli po nazwie firmy). Jakie są dokładnie Twoje przewagi, jeśli chodzi o konkurencję. Czy oferujesz coś dodatkowego, czego inni nie oferują. Nie tocz bitwy cenowej, to jest biznes niszowy, czyli konkurujesz jakością swoich usług oraz wyjatkową obsługą w trakcie , jak i po wykonaniu usługi. Na tych aspektach będzie się opierała Twoja propozycja usług lub produktu.

Posługując się powyższymi elementami, czyli przewagą konkurencją, będziesz pozycjonował swój produktu lub usługę podkreślając w czym jesteś lepszy niż inni.

 

BIZNES PLAN

 

Na początku zidentyfikuj swoją grupę docelowa klientów. Im jej defincja jest węższa, tym lepiej dla Twojego biznesu, gdyż będziesz mógł się odwołać do jej bezpośrednich potrzeb. Pamiętaj jednak, że jednocześnie grupa docelowa musi być wystarczojąco liczna by mogła generować zysk. Dla przykładu, weżmy zajęcia Pilates dla seniorów z dzielnicy Wilanów w Warszawie. Bardzo ścisle zdefinowana grupa, lecz czy nie za wąska? Pomyślmy jak ją rozszerzyć. Może dodać inne lokalizacje, aby dotrzeć do osób z poza tej okolicy. Wtedy należy pomyśleć o oferowaniu zajęć w domu klienta lub wynajmie sali w dodatkowej lokalizacji.

Miej plan, jak będziesz pozyskiwał swoich klientów, dokładnie za pomocą jakiego kanału oraz w jakim obrębie lokalizacyjnym. Sporzadż plan kosztów poniesionych na strat biznesu, jak i kosztów generowanych, co miesiąc po jego uruchomieniu.

► Koszty jednorazowe poniesione na start.

► Koszty miesięczne ponoszone przez biznes.

Zrób estymację ilości klientów, którą bedziesz pozyskiwać co miesiąc. Na tej podstawie możesz obliczyć minimalną kwotę, jaką będziesz pobierać za oferowane usługi lub produkt, aby móc pokryć, co najmniej koszty prowadzenia biznesu. Możesz wykonać tę operację również w drugą stronę. Mając w głowie cenę produktu lub usługi, jaką chcesz pobierać, policz ile klientów miesięcznie musisz pozyskać, aby Twoje koszty pokryły conajmniej miesięczne wydatki.

Kalkulacja ta zrobiona na dwa prezentowane sposoby pokaże Ci, czy w pierwszym przypadku uzyskana cena na podstawie klakulacji jest możliwe do zaoferowania klientowi, w drugim zaś przypadku, czy jesteśmy w stanie pozyskać tylu klientów w dany miesiącu.

Powyższe kalkulacje są robione dla opcji, kiedy nie generujemy zysku, ale wychodzimy tylko na zero, czyli pokrywamy ponoszone koszty miesięczne. W naszym biznes planie należy też uwzględnić koszty poniesionene na start. Koszty jednorazowe możemy tu rozbić na kilka lat i w ten sposób koszt poniesionych nakładów wliczyć , co miesiąc do kosztu prowadzonego biznesu.

Ale czy o to Ci w biznesie chodzi, żeby wyjść na zero! Twoja firma musi generować zysk, a więc pamiętaj o wykonaniu drugiego podejścia do przeprowadzonych kalkulacji. Teraz zobacz, o ile więcej musisz mieć klientów lub o ile wyższą cenę usługi musisz pobierać by wygenerowac oczekiwany przez Ciebie zysk.

Pamiętaj też, że Twój biznes powinien rosnąć wraz z czasem, czyli Twój biznes plan powinien zakładać, coraz większą ilość pozyskiwanych, co rok klientów, dzięki temu, że ludzie zaczynają rozpoznawać Twój brand (jako firmy, czy osoby) oraz ufać Twoim produktom, czy usługom.

 

FINANSOWANIE

 

Przygotowanie Biznes planu pozwoli Ci policzyć, czy Twój biznes może nie tylko zarobić na siebie, ale i przynieść zysk. Również okaże się konieczny, aby uzyskać pożyczkę bankową jeśli będziesz się o taką ubiegać.

Oprócz pożyczki od instytucji finansowych, rozważ najpierw czy jest możliwa jakaś inna niskooprocentowana forma wsparcia dla Twojego biznesu, taka jak:

– własne oszczędności

– pożyczka włożona przez rodzinę lub przyjaciół wierzących w Twój pomysł

– częściowy lub całkowity wkład finasowy inwestorów, z którymi dzielisz się zyskiem

– pożyczka bankowa dla małych i średnich firm lub pożyczka osobista na dowolny cel.

Rodzaj pożyczki zależy tu od wysokości oprocentowania i potrzebnej kwoty. Zanim jednak zapytasz bank, sprawdż dostępność dla Ciebie trzech powyższych żródeł finansowania. Na pewno okażą się dla Ciebie korzystniejsze.

 

FORMA PRAWNA

Wybierz formę prawną pod jaką będzie istnieć Twoja firma. Każda z nich ma swoje zalety i wady oraz koszta, dlatego najlepiej poszukaj profesjonalnej porady.

 

CZY POTRZEBUJESZ SIEDZIBY?

 

Tak długo , jak nie dysponujesz własnym lokalem rozważ bardzo dokładnia, czy Twoja firma na pewno musi mieć lokal. Ta forma działaności bardzo podraża koszty. Wszystko zależy od typu prowadzonego biznesu, ale czasami też od dobrego pomysłu samego prowadzącego.

W przypadku prowadzonej restauracji lub kawiarni trudno tego uniknąć, choć zaczęły już powstawać restauracje w domu, a nawet mieszkaniu kucharza. Myśląc o otwarciu studia pilates może warto zacząć od zajęć na powietrzu, albo w domu klienta. Tak samo może być z unikatową cukiernią, gdzie wyroby możemy zamawiać przez stronę internetową lub telefon.

Wszystko zależy od marketingu i sposobu w jaki powiemy o swojej firmie klientowi. Nie zawsze lokal musi być konieczny. Czasami jego brak może nas wręcz wyróżniać, a jego posiadania zawsze możemy włączyć w drugą fazę prowadzonego biznesu, kiedy zaczniemy generować zysk.

Jeśli jednak okaże się konieczny mamy przed sobą:

► znalezienie odpowiedniego lokalu , czyli miejsca przebywania naszej grupy docelowej

► negocjacje cenowe opłacanego czynszu

► wyposażenie wnętrza

► założenie telefonu i internetu

► zadbanie o PR, wystarczy duży baner w szybach już przy remoncie lokalu by poinformować klientów, co tam będzie się znajdować, kiedy będzie otwarcie oraz co będzie w ofercie specialnej

► przygotowanie „Grand Opening” z unikatową ofertą przez pierwszy okres od otwarcia.

 

NIE BÓJ SIĘ EKSPERYMENTOWAĆ

 

Zabierze Ci pewnie trochę czasu, aby zobaczyć czego oczekują klienci, jakich zmian wymaga Twoja oferta, etc. Bądż na to przygotowany, obserwuj uważnie, pytaj i analizuj, przyjmuj każdą krytykę i wyciągaj wnioski. Warto zmienić poczatkowe założenia jeśli mają one oznaczać, że stworzyłeś coś, czego na prawdę potrzebują klienci i co działa.

 

NO I TY

Na koniec najważniesze – kluczem do sukcesu jesteś TY, Twoje nastawienie oraz wiara w to co robisz. Ufaj swojemu instynktowi i nie pozwól , aby pasja i wiara w biznes, który otwierałeś wygasła. Najważniejszym czynnikiem nie jest ani plan , ani produkt, tylko Twoja żywa wizja oraz ciężka praca. Bądz świetnym szefem, ale jednocześnie też świetnym pracownikiem na swoim.

Leave a Reply