Czy monitorujesz wizerunek swojej firmy w internecie? To takie proste.

 

Każda firma kreuje swój wizerunek w sieci każdego dnia, nie tylko przez swoją stronę internetową, dodawane posty w social media, ale także poprzez to, co piszą o niej inni.

A piszą dobre i złe rzeczy. I na oba typy wypowiedzi trzeba reagować. Niestety, większość firm jedynie reaguje na te złe komentarza i często w nieodpowiedni sposób. Jednak by reagować trzeba najpier wiedzieć, że takowy komentarz się pojawił.

Jakich narzędzi użyć, aby się o tym dowiedzieć? Poniżej przedstawiam 3 narzędzia, które pomogą Ci monitorować, to co się o Tobie mówi online.

Google Alert www.google.com/alerts

Jest najprostszym do założenia kontem, aby monitorować tak zwany online noise, czyli szum wokół naszego brandu. Po otworzeniu linku do podanej strony podaj frazę , którą chcesz monitorować. Google na bieżąco informuje nas mailowo, czy dana fraza pojawia się w sieci. I zrobione.

Netvibes www.netvibes.com

Jest to najlepsze narzędzie pozwalające nam monitorować, co sie o nas mówi w różnych kanałach. Wadą jest to, iż nie jest intuitywne jeśli chodzi o jego obsługę. Musimy spędzić nad nim trochę czasu, aby zrozumieć, jak co działa. Przede wszystkim należy założyć darmowe konto, następnie zdecydować, jakie wiadomości chcemy mieć w oknie głównym. Tam też możesz dodać swoje konto mailowe oraz Twoje konta w social media. Następnie przejdż do zakładania wyszukiwanych fraz. Robimy to przez dodanie odpowiedniego kanału, w którym poszukujemy informacji. Klikamy przycisk add, w górnym lewym rogu, wybieramy żródło informacji, a następnie dodajemy wyszukiwaną frazę. To co w Netvibes najlepsze to to, że na jednym ekranie zobaczysz online noise na Facebooku, Twitterze, Yahoo i Google.

BackTweets www.backtweets.com

Prosta wyszukiwarka pokazuje nam, czy nasze konto, nazwa firmy lub produktu pojawił się w tweet’ach innych osób. Jeśli tak, to w jakim kontekście. Obsługa banalnie prosta, wystarczy wpisać wyszukiwany termin i mamy rezultat.

Teraz najlepsza rzecz – wszytkie przedstawione narzędzia są całkowicie za darmo, a więc nie masz wymówki, by ich nie używać. Trzeba po prostu znależć czas by je zainstalować!

Monitoruj przede wszsytkim:

– nazwę firmy

-swoje nazwisko

-nazwę oferowanych produktów / usług

-URL Twojej strony internetowej

Na koniec dobra rada.

Jeśli, ktoś pozostawił negatywny komentarz zawsze na niego zareaguj. Jeśli kwestii spornej nie da się rozwiązać polubownie za pierwszym razem przekieruj dyskusję na prywatny adres email.

Klienci chcą, by się reagowało na ich reklamacje. Im szybciej zareagujesz tym lepiej dla Twojej firmy.

W przypadku pozytywnych komentarzy, zawsze za nie podziękuj. Możesz to zrobić online, przez wysłanie maila lub przez wykonanie telefonu. W ten sposób pozyskasz lojalnego klienta już na zawsze, co więcej, dzięki jego dobremu słowu kolejnych.

Udanego monitorowania online. Jeśli znasz jeszcze inne, dobre narzędzia do monitorowania daj znać. Chętnie o nich usłyszę.

Leave a Reply