Jak stworzyć Social Media Marketing Plan

Jeśli zdecydowałeś się być obecnym w Social Media to musisz mieć z góry wypracowaną strategię inaczej tracisz czas, pieniądze oraz bardzo często zaufanie klientów.

Twoja strategia jest podyktowana celami, jakie ma osiągnąć Twój biznes przez obecność w social media. Mogą nimi być:

– zwiększenie pozyskiwanych leadów

-budowanie relacji z pozyskanymi kontaktami przez social media, w celu zmiany ich statusu w klienta

-wypromowanie swojej firmy i nowego brandu

-podniesienie rozpoznawalności istniejącego już brandu

-monitorowanie jak Twoi klienci mówią o Twoim brandzie, z czym się zmagają i jak możesz im pomóc

Oczywiście, Twój cel może być jeszcze inny od wymienionych powyżej.

Jedno jest jednak pewne, jeśli nie będziesz konsekwetny oraz będziesz działać bez planu nie tylko nie osiągnięsz wytyczonych celów  często wręcz wypracujesz cel odwrotny do zamierzonego.

Jak to możliwe? No własnie. Wyobraż sobie , że Twoi potencialni klienci oraz ci już pozyskani zaczęli obserwować Cię w social media. Na początku jesteś aktywny zamieszczasz posty, nowe informacje oraz wszystko czym mogą być zainteresowani Twoi klienci. Po pewnym czasie spada Twój zapał, gdyż często, jak to zawsze bywa na początku nowej aktywności, nasze działania nie od razu przynoszą zamierzony rezultat. Co myślą o Tobie klienci, jaki sygnał im wysyłasz? Niektórzy z nich pomyślą firma się zamknęła, inni, że pewnie sobie nie radzi finansowo i ma problemy. Czy warto jej w takim wypadku zaufać?

Teraz najważniejsze. Jak więc sprawić by inni nam zaufali. Jak powinna wyglądać optymalna strategia.

Sam przed sobą szczerze przyznaj się na ile możesz się zaangazować w social media. Od tego będzie zależała częstotliwość Twojej aktywności .

Pisz, linkuj , cytuj tylko na temat związany z Twoją  działalnością biznesową. Social media są po to by promować Twój biznes, a nie wszystkie dostępne gałęzie biznesu. W ten sposób też przyciągasz osoby szukające eksperta w danej dziedzinie i tym samym kreujesz swój własny wizerunek.

Dni w, których jesteś aktywny w social media oraz wzory postów, w które je umieszczasz są tylko przykładowe. Testuj dni i godziny, w których Twoje posty mają najwyższą popularność . W ten sposób dojdziesz do najbardziej efektywnego użycia social media w Twoim biznesie. W przykładzie zamieszczonym poniżej niedziela została uznana przeze mnie za dzień wolny od social media, ale może w Twoim przypadku będzie to lepszy dzień na zamieszczenie postu niż poniedziałek rano. Testuj i jeszcze raz testuj, a sam wypracujesz optymalny harmonogram.

Dzień po dniu: (posty min 5 dni w tygodniu):

Pon: Cytat na początek tygodnia w formie baneru/zdjęcia.

Na przykład cytat/rada: Zacznij poniedziałek od zostawienia na swoim biurku wszystkich dokumentów, które są związane ze sprawami wymagającymi pilnego rozwiązania. Resztą zajmij się kolejnego dnia.

Wt: Image/ video  związane z Twoją działalnością.

Na przykład: Jeśli oferujesz produkty, to może być to jeden z towarów, które sprzedajesz. W przypadku kiedy oferujesz usługi zamieść , coś innowacyjnego , co można robić w Twoim obszarze. W przypadku biura prawnego, przykład najbardziej absurdalnej sprawy lub procesu szeroko omawianego w mediach, etc.

Śr: Informacja o zamieszczonym poście na blogu oraz link do niego (jeśli prowadzisz blog). Jeśli nie masz bloga, link do interesującego postu.

Na przykład: Czy ilość lików na Facebooku ma przełóżenie na Twój biznes? Zapraszam do nowo dodanego postu na moim blogu.

Czw: Link do artykułu lub image zamieszczonego przez kogoś innego na blogu lub w social media.Plus link do artykułu żródłowego.

Pt: Zadaj pytanie związane z Twoim biznesem.

Na przykład: Jeśli prowadzisz sklep z butami – Czy sandałki są  trendy tego lata?

Sob: Umieść zdjęcie związane w Twoim czasem wolnym, by przeałamać barierę wyłącznie biznesową.

Na przykład: Mój ulubiony hotel to … i jego zdjęcie z zewnątrz lub pokoju.

Ndz: Zrób sobie wolne i nie zamieszczaj nic!

Cały plan znajdziesz tu: To Do List- Social Media Content Plan PDF

Jeśli wprowadzasz nowy produkt, kolekcję , usługę, social media jest pierwszym żródłem, gdzie powinieneś o tym pisać. W tym przypadku zamieść post o nowościach na przykład w poniedziałek i środę i w kolejnym tygodniu jescze raz w wybrany dzień i w kolejnym tygodniu ponownie.

Sprawdż, który dzień będzie optymalny na zamieszczenie postów żeby zmaksymalizować ilość odbiorców.

Już dawno udowodniono, że obraz działa lepiej na odbiorcę niż tekst, dlatego jeśli masz wybór zamieść zdjęcię lub tekst przekształć w podsumowanie graficzne. Na przykład, tak jak zrobiłam to z postem dotyczącym najlepszych godzin zamieszczania postów w social media. Opcji jest wiele, o wszystkim decyduje Twoja kreatywność.

Zawsze jak tylko to możliwe zamieszczaj w postach link do swojej strony i oferowanych produktów i usług. Po to właśnie jesteś by być zauważonym w swoim biznesie. Post bez linku i promocji tego, co robisz jest nieefektywny dla Twojej działalności.

Co do pory umieszczanych postów wszystkie informacje znajdziecie w artykule: Czy wiesz o jakiej porze umieszczać posty w social media?

Podsumowanie, krok po kroku tworzenia social media content planu znajdziesz tu To Do List- Social Media Content Plan PDF

Jak zawsze, czekam na Twój komentarz, jaki content sprawdza się w Twojej firmie.