Nadzieja, że coś się wydarzy nie jest strategią. Sam musisz wyznaczyć cele i je realizować.

Każdego roku w pojawiają się w naszym biznesie nowe możliwości. To od nas zależy czy z nich skorzystamy. Części z nich nawet nie dostrzegamy przez swoje ciągłe zabieganie, którym usprawiedliwiamy brak strtegii na kolejny rok.

Najlepszą radą jaką otrzymałam odnośnie mojego biznesu było :

jeśli projekty, cele, którą chcesz osiągnąć nie mają przypisanej daty, to znaczy, że nie istnieją.

Trzymam się jej wiernie, dlatego zawsze na początku roku przygotowywuje strategię na kolejny rok, gdzie krok po kroku z przypisanymi datami planuje, co chce osiągnąć.

Oszczędza mi ona niepotrzebnego rozdrabniania się na rzeczy małe i nieistotne, nieprzekładające się na profit generowany przez mój biznes.

Od czego rozpocząć? Trzy sekcje, które wyznaczą Twoją strategię czekają na Ciebie poniżej.

Nie zignoruj ich, a zobaczysz, jakiej przejrzystości nabieże Twój biznes. Sukces gwarantowany.

 

 STRATEGIA BIZNESOWA

 

 

#1 GDZIE ZACZĄŁEŚ?

[Jakie przeciwności udało Ci się do tej pory pokonać i jak to zrobiłeś]. Zastrzyk energii gwarantowany.
 


#2 GDZIE JESTEŚ OBECNIE ?

[Co zbudowałeś do dnia dzisiejszego]

 

Rok w skrócie

Odpowiedz na poniższe pytania, a ułatwi Ci to stworzenie strategii na obecny rok.

 

– Co się sprawdziło w Twoim biznesie?

[Jeśli przyniosło wymierny profit kontynuuj ten plan, strategię, pomysł]

 

– Co się nie sprawdziło w Twoim biznesie?

[Wyeliminuj wszystko, co nie zadziałało w poprzednim roku. Nie masz czasu na dalsze tracenie zasobów i energii]

 

– Jaki produkt / usługa przyniosły Ci najwyższy dochód?

[Skoncentruj się na nim w obecnym roku i dojdz do sedna , dlaczego był sukcesem. Pomoże Ci to w stworzenie kolejnego generujacego profit produktu / usługi]

 

– Jaki produkt / usługa generował najniższy profit?

[Dokonaj anlaizy, czy rzeczywiście jest on niezbędny w ofercie. Może wysiłki należy skupić gdzie indziej?]

 

– Czego nie udało Ci się dokonać, a co było w Twoich planach?
[Jeśli ciągle jest to kompatybilne z Twoją strategią zrób to od razu]

 

 

#3 GDZIE CHCESZ DOJŚĆ?

[Co stoi na Twojej drodze by z #2 dojść do #3 i co musisz robić, by tę drogę pokonać. To właśnie tu potrzebny jest plan, który każdego dnia będzie pokazywał Ci nad czym masz pracować].

Aby uczynić powyższy biznes plan przejrzystem i łatwym przez Ciebie do wypełnienia został on podzielony na 11 sekcji:

 

WPROWADZENIE NOWYCH PRODUKTÓW I USŁUG NA RYNEK

 

Przygotuj kalendarz, w którym już dziś zaplanujesz, w jakim miesiącu wdrożysz nowy produkt / usługę.

Tak sekcja jest jedną z najważniejszych w Twoim biznesie, gdyż decyduje o Twoim zysku. Rozplanuj wdrożenie nowych produktów na cały rok. Jeśli są to 2 produkty rozłóż je równomiernie w czasie z odstępem ok 5 m-cy. Jeśli jest ich 4 ten odstęp będzie wynosił ok 3m-cy. Da Ci to możliwość  promocji w równym stopniu każdego z produktów oraz zapewni interesujący marketing i komunikację przez cały rok. Nie musisz mieć dużej kampanii na każdy z launchowanych produktów, ważne jest by klienci widzieli, że w Twoim biznesie ciągle się dzieje coś nowego . Dzięki temu klienci będą regularnie sprawdzać Twoją ofertę.

 

EVENTY / KONFERENCJE / TARGI

 

Sprawdż w jakich masowych wydarzeniach będziesz chciał brać udziła w tym roku. Wypisz je wszystkie i wprowadż do kalendarza. Zaznacz też, jaki priorytet każde z wydarzeń ma dla Ciebie. Możliwe, że  nie uda Ci się wziaść udziału we wszystkich z nich.

 

KOMUNIKACJA

 

Zaplanuj w jaki sposób chcesz się komunikować ze swoimi obecnymi oraz potencialnymi klientami.

Form komunikacji jest wiele. Ważne jest byś zaczął testować, jaka z nich przynosi najwyższy zwrot dla Twojego biznesu. Pamiętaj nie wystarczy wybrać tylko tą najlepszą formę komunikacji , ale także jej częstotliwość.

 

Formy komunikacji:

o   ARTYKUŁY ZAMIESZCZANE NA TWOIM BLOGU

o   ARTYKUŁY ZAMIESZCZANE NA BLOGU INNYCH BLOGERÓW PROMUJĄCYH TWÓJ OBSZAR BIZNESU

o   NEWSLETTER

o   SOCIAL MEDIA

o   RADIO

o   VIDEO

o   WEBINAR’ia

o   RAPORTY

o   PRASA I TV

o   INNE

 

OBECNOŚĆ W SOCIAL MEDIA

 

Są one fenomen same w sobie i lepiej traktuj je poważnie, gdyż mogą w dużej mierze zwiększyć rozpoznawalność Twójego brandu. A to oznacza przypływ nowych klientów.

Ze względu na mnogość platform , sprawdż na której z nich spędzają czas Twoi potencialni klienci. Inaczej będizesz tracił tylko czas, który nie będzie mial odbicia w generowanym proficie.

Uważam, że bardziej efektywne jest skupienie się na jednej / dwóch platformach, aniżeli bycie na każdej z nich. Konsekwencją jest mała kontrola nad komentarzami oraz niska częstotliwość zamieszczanych wpisów.

Dokonaj analizy poniższych platform, a następnie zdecyduj, w jakie dni będziesz umieszczał na nich posty.

Dobrą wiadomościa jest to,iż wszystkie posty na cały tydzień / miesiąc możesz przygotować jednego dnia i zaplanować ich automatycznie pojawianie się na wybranych platformach według wześniej przygotowanego kalendarza.

o   FACEBOOK:

o   TWITTER:

o   LINKEDIN:

o   PINTEREST:

o   GOOGLE+

o   INNE:

Zdecyduj czy planujesz promować swoją firmę za pomocą płatnej reklamy na Facebooku (Facebook ads) czy też bannerów w internecie. Spróbuj czy zadziała ona w Twoim biznesie.

Zaplanuj kiedy będzie miała ona miejsce oraz przypisz jej daty, aby wiedzieć na kiedy powinieneś przygotować właściwy kontent oraz zdjęcia.

 

 

WYPRZEDAŻE / PROMOCJE

 

Zaplanuj je z głową. Nie mogą być one odpowiedzią na problemy z przepływem gotówki w Twoim biznesie. Klient od razu to wyczuje.

 

BUDOWANIE RELACJI

 

Wypisz wszystkie osoby / firmy z którymi chiałbyś zbudować relację. Mogą to być blogerzy lub vlogerzy którzy przedstawią Twój biznes szerszej grupie potencialnych klientów, bądz też firmy, które chciałbyś sponsorować, by promować swój brand.

 

JOINT VENTURES

 

Są świetnym sposobem na pozyskanie nowych klientów,  a tym samym zwiększenie generowanego profitu. Mogą być tworzone w celu uzupełnienia oferty produktowej, ekspansji na zagraniczne rynki lub też w celu minimalizowania ceny jednostkowej produktów.

Wypisz listę potencialnych firm, z którymi partnerstwo wpłynłęo by dodatnio na Twój profit. Następnie zacznij szukać idealnego partnera w internecie.

 

PUBLIC RELATIONS

 

Jest doskonałą metodą promocji zwłaszcza dla małego biznesu. Buduje on wiarygodność i sprawia, że Twój biznes dostaje szansę na bycie  zauważonym. PR działa zarówno prowadzony online jak i offline. Zadbaj by nazwa Twojego brandu zyskała pozytywne opinie osób, których zdanie się liczy w Twojej branży.

 

DIRECT MAIL

 

Zastanów się czy ulotki, bannery lub katalogi mogą się okazać przydatne w celu promocji biznesu, który prowadzisz.

 

EMAIL MARKETING

 

Jeśli nie stosowałeś tej metody komunikacji do tej pory to zdecyduj czy planujesz z własnej inicjatywy kontaktować się ze swoimi klientami poprzez wysyłkę ofert / informacji o nowych produktach mailem. Jeśli tak, to musisz obrać startegię, która pozwoli Ci okreslić, jak będziesz zbierał adresy email, jak często będziesz się kontaktować z osobami, których adresy posiadasz oraz jaki kontent będziesz wysyłać.

 

TIME MANAGMENT

 

Na koniec, aby trzymać rękę na pulsie i upewnić się, że strategią, którą obrałeś jest realizowana musisz wyznaczyć osoby odpowiedzialne za realizacje poszczególnych celów. Jeśli jesteś jedyną osobą prowadzącą biznes rekomendowałabym outsourcing części aktywności. Przy każdym zadaniu, gdzie jest Twoje nazwisko zaznacz dzień , kiedy powyższa czynność będzie wykonana. Na przykład:

W  każdy wtorek będziesz zamieszczać posty na swoim blogu

W ostatni dzień każdego miesiąca będziesz nagrywał i zmaieszczał film promujący Twój biznes na YouTube

Raz na 3 m-ce będziesz wracać do poniższej strategii by sprawdzić, gdzie jesteś odnośnie wyznaczonego planu

 

P.S. Czy warto pozostawić swój biznes przez pozostałe 52 tygodnie, 365 dni, 8 760 godzin, 525 600 minut bez nakreślonego planu. Tak długo jak zaplanujesz wszystkie aktywności na cały rok, to okaże się, że doba nie ma już za mało godzin.

To TY jesteś siła sprawczą w Twoim biznesie i to Ty kreujesz jego przsyszłość. Decyzję, co do nakreślenia strategii na cały rok pozostawiam Tobie.

 

Jeżeli masz pytania dotyczące przygotowanej strategii lub nie wiesz jak dany krok zaimplementować, daj znać, a opracujemy go wspólnie.

 

Strategię w wersji PDF przygotowaną do druku znajdziesz klikając na link.

 

 

 

 

Leave a Reply