Największy błąd, który można popełnić sprzedając produkty online

Doskonale wiemy , jak dobrze zrobione, ciekawe zdjęcia oraz opis wystawianych przedmiotów wpływa na ilość osób zainteresowanych danym produktem. Nie ma tu znaczenia czy produkt ten jest do kupienia na naszej stronie, czy też na innym portalu aukcyjnym.

ZDJĘCIA oraz OPIS PRODUKTU są kluczowym elementem wpływającym na sprzedaż produktu. Jednak duża ilość małych firm zapomina o jeszcze jednym elemencie, którym jest check- out (czyli finalny zakup produktu online).

Niekiedy sama nie mogę uwieżyć w to co słyszę , kiedy rozmawiam z firmami, które przychodzą do mnie po pomoc. Ich właściciele mówią, moje produkty się nie sprzedają tak jak zakładałem . Mam plany targetowe,wyliczony BEP (Break Event Point),  budżet na reklamuję, a i tak nie jest tak jakbym chciał.Co robię nie tak?

Wtedy zaczynamy przechodzić krok po kroku przez wszystkie elementy, które musi spełniać biznes, by generował zysk.

Najczęściej brakuje mu strategii, o której pisałam w poprzednim poście [strategia PDF], ale do tego już przywykłam. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, tak zwanym CHECK-OUT.

Możemy mieć najlepszy produkt, wyjątkową obsługę klienta, piękne zdjęcia oraz pięciogwazdkowe opinie klientów, ale tak długo , jak płatność za niego okazuje się istnym koszmarem, to nic nie pomoże.

Co więcej,  60% firm sprzedających swoje produkty online nigdy osobiście nie próbowało przejść samemu przez check out , którym podąża ich klient, aby zakupić wytwarzany przez nich produkt.

Zmień się w klienta i dokonaj zakupu swoich produktów wystwianych na własnej stronie intenetowej oraz na wszystkich pozostałych stronach sprzedażowyh, gdzie go można znależć.

 

Jak ma więc wyglądać idealny check-out, który spotka się z zadowoleniem klienta:

  1. Różnorodność w dokonywaniu płatność online wraz z szeroką akceptacją  możliwych kart płatniczych.

[Nie ma nic gorszego niż wypełnienie wszystkich pól odnośnie wysyłki produktu , a następnie spotkanie się z odrzuceniem płatności. Co więcej bez uzyskania głównej przyczyny dlaczego transakcja nie może zostać zrealizowana].

Jeśli zależy Wam na klientach wprowadzcie możliwość płatności przelewem. Dlaczego? Ciągle istnieją banki wypuszczające karty, którymi nie możesz dokonać płatności online. Przykład BNP Paribas. Szansa, iż klienci zmienią bank lub założą nową kartę by zakupić Twój produkt są nikłe. Jeśli strona online , gdzie sprzedajesz swój produkt nie oferuje opcji przelewu dodaj  informację o akceptacji przelewu w sekcji płatności lub opisie produktu.

 

  1. Przycisk z napisem Kupuję, Go to Chek-out lub Buy powinień wieść kupującego bezpośrednio to sekcji z transakcją, czyli wprowadzenia danych do wysyłki produktu oraz numerów karty. Im więcej kroków pomiędzy kliknięciem na przycisk Kupuję, a finalną stroną zakupu, tym mniejsze szanse na finalne zrealizowanie zakupu.

 

  1. Wprowadzenie opcji Zakup bez logowania lub też Check –out as a guest. Opcja zakładania konta, podawania danych i numerów karty, które są zachowywane w systemie odstrasza kupujących. Dlatego nie każ klientowi być częścią systemu, do którego nie ma przekonania.

 

​FOLLOW-UP

Dwa dni po otrzymaniu przez klienta Twojego produktu skontaktuj się z nim mailowo w celu sprawdzenia, czy produkt spełnia oczekowania klienta i czy cały proces zakupu przebiegł bez zakłóceń. To daje Ci możliwość potwierdzenia, że oferujesz wyjątkową obsługę klienta oraz stwarza Ci szansę na szybką reakcję jeśli jedno z ogniw w łańcuchu zakup-dostawa nie funcjonuje jak należy.

 

Wiesz, jak funkcjonuje Twoja strona transakcyjna? Jeśli nie, to lepiej ją sprawdż.

Leave a Reply